Trh se mění – aneb vývoj v prodeji nemovitostí

V jednom z předchozích článků jsme řešili, jestli se více vyplatí vlastní bydlení nebo spíš pronájem. Ať už fandíte jedné nebo druhé variantě, mohlo by se Vám hodit pár užitečných informací. Pojďme se podívat na aktuální stav realitního trhu.

 

Kromě přispívání válečného konfliktu a covidové doby na nárůst měsíčních nákladů domácností od pohonných hmot, energií až po potraviny, také začínáme pociťovat nárůst úrokových sazeb u hypotéčních úvěrů. Navíc od 1.4.2022, jak česká národní banka dlouho dopředu avizovala, došlo ke zpřísnění podmínek pro poskytování hypotéčních úvěrů. Konkrétní podmínky jsme probírali v rozhovoru s hypotečním specialistou, Janem Höklem. Rozhovor bude k dispozici během pár dnů včetně podmínek, které jsou v současné době v platnosti. Rozhodně si na něj počkejte, protože bude stát za to. Dozvíte se podmínky, které právě panují, zda je vhodnější být podnikatel, či zaměstnanec nebo třeba to, jestli i v mladém věku, se stále hypoteční úvěr vyplatí.

Obecně všechny tyto faktory naznačují, že si úvěr letos vezme o 15% – 30% méně zájemců. Tyto skutečnosti se začínají promítat do mé každodenní praxe realitního makléře a potvrzují to i kolegové z jiných realitních kanceláří. Doby, kde se na nemovitosti stály fronty a klienti se přepláceli, jsou již dávno za námi. Na aktuálním trhu začínáme pociťovat zdrženlivost, ne-li dokonce odliv investorů, kteří ještě do nedávna věřili, že koupit si byt na pronájem financovaný hypotékou je super investice. S nárůstem úroků a zhoršením podmínek jim to ale už tak výhodné nepřipadá.

 

Např. na konci roku 2021 se Vám na byt 1+kk v paneláku ozvalo ještě v prvním týdnu nabízení 10 zájemců a z toho bylo 6-7 investorů. Dnes se Vám ozvou zájemci 4, v rozmezí 14-dní, kteří to budou mít povětšinou na bydlení a mezi nimi bude jeden investor.

Toto ochlazení, možná ještě výrazněji cítím u nemovitostí, které jsou typické pro bydlení. Např. pár let stará novostavba rodinného domu, kde je slyšet po provolání zájemců o koupi, že po zhoršení podmínek o nákupu podobného domu přestalo přemýšlet okolo 30% zájemců nebo by ho koupili, ale za nižší cenu, tak aby se jim vlezl do kalkulace hypotečního úvěru.

 

Také investoři a developeři, kteří hledají pozemek za účelem výstavby a následného prodeje, stále více kalkulují v návaznosti na zvyšování vstupů (materiál, práce, energie atd…)

 

Čísla z Sreality.cz také potvrzují, že došlo k nárůstu aktivních nabídek, což způsobuje pro prodávané nemovitosti daleko větší konkurenční prostředí a lidé mají oproti předchozím rokům více z čeho vybírat.

 

Je fakt, že poptávka po vlastním bydlení tu bude stále, možná s migrační vlnou ještě větší. Věřím, že i investoři pochopí, že nemovitosti jsou stále skvělý nástroj na ochranu proti inflaci. Co však nezastavíme je růst nákladů domácností a méně dosažitelné financování přes hypotéční úvěry. Každá doba má své příležitosti a možnosti, jen je stačí hledat!

 

Na druhou stranu tím, že se zvýšila nabídka, by vám mohlo pomoci v tom, že opravdu naleznete to, po čem toužíte a nebudete muset koupit hned první, co vám padne do oka 🙂.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart