Koronavirus a reality

Věřím, že to napadlo již většinu z nás. Bude mít pandemie vliv na realitní trh? Prohloupil jsem,  když jsem si nedávno koupil byt?

Moc ráda bych vám dala jednoznačnou odpověď, avšak to není možné. Nikdo neví, co bude v budoucnu. Vše co se píše a říká jsou pouhé domněnky. Osobně nevěřím na nějaké razantní zlevňování nabízených nemovitostí. A už vůbec ne o 50% jak je někdo přesvědčen. Současnou situaci není s čím srovnávat. Nabízí se krize v roce 2008. Ta však přišla plíživě. Momentálně jsme byli všichni ( včetně realitního trhu) hozeni do vody.

Trh budou také určovat banky, protože jak všichni víme, bez kupujícího není obchodu. Jedním z faktorů, zda a jak moc se dotkne pandemie cen nemovitostí bude délka trvání tohoto výjimečného stavu. Čím déle budou trvat vládní opatření, tím hůře na tom ekonomika bude . To se s největší pravděpodobností pak promítne do cen nemovitostí.

Je však odvětví, kde se současná situace již plně projevila – krátkodobé pronájmy. S uzavřením hranic a tím pádem odlivem turistů byla tato část trhu zasažena nejvíce. Majitelé těchto nemovitostí se budou muset přeorientovat na pronájmy dlouhodobé a to by mohlo ve městech ovlivnit ceny pronájmů.

V souvislosti s omezením volného pohybu lidí se také předpokládá zvýšený zájem o chaty, chalupy a zahrady. Zejména pak o místa s dobrou dojezdovou vzdálenosti z větších měst.

Určitě nikoho nepřekvapí, když prohlásím, že trh je utlumený. Skutečně to vypadá na vyčkávání jak prodávajících, tak kupujících. Je třeba si ale uvědomit, že potřeba bydlení ze dne na den nezmizí. Lidé stále chtějí bydlet ve svém a udělají pro to maximum . Prodávající stále potřebují prodat prázdné nemovitosti, které je mnohdy finančně dusí. Věřím, že i v této době najdeme mezi těmito potřebami kompromis.


Chcete vědět jak je na tom vaše nemovitost? Neváhejte se na mne obrátit. Vypracuji bezplatně odhad nemovitosti!

Helena Pospíšilová

Century 21 Bonus

Tel: 792 314 071

Helena.pospisilova@century21.cz

 

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart